top of page

KATRAK LAMALARI

WINTERSTONE KATRAK LAMALARI DOĞAL TAŞ

BLOK KESİMLERİNDE OPTİMUM ÇÖZÜMLER SUNAR...

  • HIZLI KESİM ile zaman ve enerji tasarrufu

  • YÜKSEK KESİM ÖMRÜ ile ekonomik kazanç

  • KESİM KALİTESİ ile kaliteli plaka

Katraklara (“cut rock”, “gangsaw”, “frame saw” veya “gangsaw mill”) adı
verilmektedir. Gerçek anlamda bu makineler birer çok testereli kesim makineleridir. Katraklar, ocaklardan gelen mermer bloklarından aynı anda birden fazla levha elde edilmesinde kullanılan makinelerdir.


1960’lı yıllarda bir mermer bloğunun katraklarla kesimi 3 ya da 4 gün sürmekteydi. Elmas teknolojisinin gelişimi ve elmas soketli testerelerin bu makinelere uyarlanması  sonucu, bugün bloğun kesilmesi ve tekrar yüklenmesi bir günde ve hatta daha az sürede gerçekleşebilmektedir.


Bugün 10-120 testereli, kesim hızları saatte 20-40 cm olan çok testereli mermer kesme  makineleri (katraklar) bulunmaktadır. Katraklarla kesme işlemi düzgün doğrusal hareket eden lamaların uç kısmına sert lehimle tutturulmuş elmas soketlerin bloğu aşındırması sistemi ile olur. Özellikle gelişmiş entegre mermer fabrikalarında kullanılan makinelerdir.


Katraklar köşelerdeki mafsallar yardımıyla ileri geri hareketle kesim yapan
makinelerdir. Raylar üzerinde hareket edebilen, çerçeveli şasi üzerine sağlam ve sarsıntıdan etkilenmeyecek şekilde mermer blokları yerleştirilir. Mermer blokları üzerinde ayrı bir şasiye monte edilmiş lamalar (testere) bulunur. Katraklar genellikle bu lama sayısıyla adlandırılır. Lamaların bağlanmış olduğu bu şasi, çevirici bir güç tarafından, doğrusal hareketi sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. 

          Günümüz doğal taş kesimlerinde birçok kesim ve işleme teknolojileri mevcuttur. Bu sistemler uygulaması yapılan doğal taş çeşitlerine göre farklılık gösterirler. Mermer ve benzeri metamorfik kökenli doğal taşlar için kullanılan kesim yöntemlerinin en başında gelen ve en ekonomik olan Katrak Makineleridir.

           Makine özelliklerine bağlı olarak kasa içerisine belli adetlerde hassas olarak yerleştirilen Lamalar vasıtası ile plaka kesimleri gerçekleştirilir. Lama üzerine belirli dizilim serilerine bağlı olarak kaynaklanan elmas segmentler ile kesim yapılır. Burada kesilecek doğal taş ve/veya karışık yapılacak kesime göre Lama çeliği gövde kalınlığı, segment seçimi, segment dizilimi, gövde gerilimi, vb birçok parametreye dikkat edilmelidir. 

        Katrak Lamaları ile Kesim kalitesinden ödün vermeden, en yüksek hız ve en fazla ömür alınabilecek sistemler tercih edilmeli ve Katrak makineleri optimum verimli bir şekilde çalıştırılmalıdır. Mermer rezervlerinde Dünyada 1 numara olan ülkemiz, yapılan ve yapılmakta olan Katrak yatırımları ile de bir çok ülkeye göre üst sıralardadır. WINTERSTONE türkeyi ekibi olarak biz, Dünya kalitesindeki ürünlerimizi, yakın ve uzman servis operasyonları ile destekleyerek, ülkemiz mermer firmalarına faydalı olmayı amaçlamaktayız.  

           WINTERSTONE Lama segment üretimleri gövde kalınlıklarına bağlı olarak en yüksek hız ve ömür değerlerine ulaşabilmesi için çeşitli ölçülerde konik ve sandviç olarak üretilmeketdir.

Parametrelere bağlı gerçekleştirilen segment sayısı, dizilimi, segments özelliği, gövde kalınlığı, vs seçimleri sonucunda, makineye bağlı, doğal taş kesimlerinde optimum sonuçlar elde edilmektedir. Tüm bu sonuçlar daha verimli bir hale getirmek için çalışma analizleri çok önemlidir.

bottom of page